Covid-19 sonrası kimyasal kokular koklamaktan kaçının

Covid-19 sonrası, kimyasal kokuların solunması daha da önem kazanıyor. Çünkü birçok kimyasal madde, özellikle dezenfektanlar, solunum yolu problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, koku alma duyunuzu kullanırken dikkatli olun ve kimyasal kokulardan kaçının. Evinizde veya ofisinizde kullandığınız temizlik malzemelerinin de kokusunu almak yerine, daha az kimyasal içeren alternatifler aramayı deneyin. Sağlığınız için doğal ve daha az zararlı ürünler kullanmak her zaman daha iyidir.
Koku ve Tat Kaybı Covid-19 Enfeksiyonunun Belirtisi mi?

Covid-19 enfeksiyonu dünya genelinde tüm hızıyla devam ediyor. Hastalığın belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerin yanı sıra son zamanlarda koku ve tat kaybı da eklenmiştir. Peki, bu kayıplar enfeksiyonun belirtisi midir?

Tedaviye Erken Başlanması Kalıcı Olma Riskini Azaltıyor

Koku sinirlerinin daha açıkta ve hassas bir yapıda olması sebebiyle Covid-19 virüsü enfeksiyonu sırasında bu bölgedeki kanlanmanın azalması nedeniyle koku ve tat kayıpları meydana gelebilir. Covid-19 virüsü enfekte olan 100 hastanın 50’sinde koku ve tat kaybı görülebildiği için sayısal olarak yüksek olmasının yanı sıra kayıpların derecesi de oldukça yüksek olabiliyor. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlanması kayıpların kalıcı olma riskini azaltıyor.

Sigaradan Kaçınılmalı

Covid-19 virüsünün olası enfeksiyon sürecinde koku ve tat kaybı yaşayan vakalara özel tedaviler uygulanmalıdır. Vakaların bir sağlık kuruluşuna ulaşamadığı durumlarda, organik kokular kullanılarak test edilebilir. Kimyasal maddelerin koklanması yerine nane, gül yaprağı ve kahve kokuları tercih edilmeli, ayrıca buruna tuzlu çekmek faydalı olsa da dozun iyi ayarlanması gerekmektedir. Sigara içen kişilerin ise sigarayı kesinlikle bırakması gerekiyor.

Kimyasal Kokulardan Kaçının

Deterjan, parfüm ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerin koklanmasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Ayrıca vitamin ve mineral takviyeleri hakkında sürekli yayınlar yapılsa da, vakaların ihtiyacı olan vitamin ve minerallere tam olarak ihtiyaçları olmayabilir. Bu nedenle, tedaviye yönelik kararlar mutlaka doktor kontrolünde verilmelidir.

Sonuç olarak, Covid-19 enfeksiyonunda koku ve tat kaybı sık karşılaşılan bir belirti olup, bu kayıpların kalıcı olma riski bir hayli yüksektir. Ancak erken tedavi ile kayıpların kalıcı olması önlenebilir ve hastalığın tedavi süreci hızlandırılabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş