Çocuklarda Tiroid Yetersizliği Büyümeyi Engelliyor!

 

Doğumdan itibaren çocukların gelişiminde büyük rol oynayan tiroid hormonunun az salgılandığı durumlarda büyüme geriliği ve boy kısalığı ortaya çıkabiliyor. Yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olan tiroid yetersizliği konusunda ailelerin bilinçli hareket edip, önlem alması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü`nden Uz. Dr. Şerare Arbatlı, çocuklarda tiroid hastalığı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Boy kısalığının sorumlusu tiroid yetersizliği  olabilir
 

Tiroid hormonu anne karnından ergenlik döneminin sonuna kadar büyümede önemli rol alan bir hormondur. Ayrıca beyin, kas ve yağ dokusunun metabolik hızını düzenler. Çocukların büyümesi için tiroid hormonu kanda yeterli düzeyde olmalıdır. Tiroid hormonun az salgılandığı (hipotiroidi) çocuklarda, büyümede gerilik ve boy kısalığı olur. Tiroid yetersizliği sıklıkla görülmesine rağmen belirtileri uzun süre fark edilemeyebilir. Belirtileri yavaş ve sinsi ilerlediği için ebeveynlerin dikkatinden kaçabilir. 

Çocuğunuzda tiroid yetersizliği olduğunu nasıl anlarsınız?
 

  • Ailesinde tiroid yetmezliği hastalığı olan çocukların,
  • Doğum sonrası tiroid hormon taramasında başlangıçta TSH (Tiroid Stimulan Hormon) düzeyi yüksek olan çocukların,
  • Dişleri geç çıkan, yürümesi ve konuşması geciken çocukların,
  • Büyümesi yavaşlayan (5 – 18 yaş arası kilo almaya meyilli kısa boylu ) çocukların ,
  • Kabızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi ve  üşüme gibi şikayetleri olan  çocukların,
  • Hareketlerin yavaşlaması,  konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı  gözlenen çocukların  tiroid yetersizliği olma ihtimali nedeniyle çocuk endokrinoloji bölümüne muayene ettirilmesi önem kazanmaktadır. Böylece, tedavisi  mümkün olan ancak gecikildiğinde kalıcı izler bırakan bu hastalığın önüne geçilebilir.

Dengesiz beslenmek tiroid hastalığına yol açıyor
 

Çocukların sağlıklı yetiştirilmesinde birinci şart yeterli ve dengeli beslenmeleridir. Dengeli beslenmeden söz edildiğinde vücudun protein, vitamin ve minerallerinin tam olarak karşılanması anlaşılmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda; bağışıklık sisteminin zayıflamasına, çeşitli enfeksiyon ya da alerjik hastalıkların oluşmasına, diyabet, tiroid yetmezliği gibi önemli hastalıklara yol açabilmektedr. Ayrıca dengesiz beslenmenin bir şekli olan karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekli, çocuklarda sık rastlanan obeziteye de neden olmaktadır.

İyot eksikliği tiroid yetmezliğine neden oluyor.
 

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin bir başka şekli vitamin ve minerallerin eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; çinko yetersizliği görme bozukluğu, akne, cilt problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu ve öğrenme becerisinin azalmasına; iyot eksikliği de tiroid yetmezliğine yol açmaktadır. Çocuklarımızın fazla miktarda, yüksek kalorili besinler yerine daha az rafine edilmiş yüksek vitamin değeri olan dengeli besinler tüketmesi sağlıklı bir gelişme için ana hedef olmalıdır.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir