Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti nedir sorusu, bu rahatsızlığın teşhisi konmuş bir kadının yanıt aradığı bir sorudur. Aslında çoğu kadın bu problemle karşı karşıya gelmemiş olsa bile çikolata kisti nedir sorusunun yanıtını merak edebilir. Uzmanlar çikolata kistini ciddiye alın der.Çikolata kistleri her ne kadar iyi huylu kistler olsa da bazı durumlarda kadının gebe kalmasına bile engel olabilmekte ve daha başka sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Tıptaki ismiyle endometriozis, yaygın ve tanınır ismiyle çikolata kisti nasıl oluşur, belirtileri var mıdır varsa nelerdir, zararları nelerdir ve nasıl bir tedavi şekli ve sürecini gerektirir kısımlarına göz atmak isterseniz makalemizin devamını okuyabilirsiniz.Endometrium denilen rahim içi tabaka, adet kanamalarını da sağlayan tabakadır. Adet döneminden sonraki dönemde endometrium tabakasının kalınlığı yaklaşık 5 mm’ye ulaşır. Bu tabaka adet döneminde ise vücutta salınımı gerçekleşen bazı hormonlar sebebiyle 10-15 mm kalınlığa ulaşır.Yumurtalıklardan atılan yumurta eğer sperm tarafından döllenirse, oluşan embriyo yaklaşık 1 hafta kadar bir süre içinde rahme ulaşır ve orada tutunarak gelişmeye başlar. İşte bu durum hamilelik sürecinin başlaması demektir. Ama eğer yumurtalıklardan atılan yumurta sperm tarafından döllenmezse, kalınlaşan endometrium tabakası, bir miktar kanla birlikte vajina yoluyla dışarı atılır. İşte bu durum da adet kanaması olarak açıklanır.Bazı durumlarda ise endometrium tabakası rahim içine değil de rahim dışında başka bir bölgede konumlanabilir. Bu bölgeler karnın iç kısmı, rahmin üstü yahut yumurtalıklar olabilir. İşte endometrium dokuları rahim içine konumlanmak yerine başka bölgelere konumlanmayı her ay sürdürürler.Bu sefer kalınlaşma rahim içinde değil de, endometriumun konumlandığı bölgede meydana gelmeye başlar ve kanama ile dışarı atılması zorlaşır. Bu döküntüler, ağrılara, iltihaba, birtakım hasarlara ve üreme sistemi içinde yer alan diğer dokularda yapışıklık oluşmasına yol açabilir. İşte bu da çikolata kisti nasıl oluşur sorusunun yanıtı olarak verilebilir.

Çikolata Kisti Neden Olur

Endometriozis yani çikolata kisti neden olur sorusunun net bir yanıtı ne yazık ki verilebilmiş değil. Ama bazı faktörlerin endometriozisi tetiklediği düşünülebilir. İşte o nedenler:Bağışıklıkla ilgili sorunlar, çevresel faktörler, adet kanının karın boşluğuna akması, lenf sistemi ile ilgili sorunlar, kalıtımsal faktörler ve metaplazi denilen doku farklılaşmaları.Eğer endometriozis yani çikolata kisti hususunda kuşkularınız varsa mutlaka bir hekime muayene olun. Hekiminiz laparoskopi ile teşhis koyabilir.  Regl dönemleriniz düzensizse ve bu süreci ağır geçiriyorsanız, bağırsak hareketlerinizde sancı ve ağrı varsa,  kasık ağrısı yaşıyorsanız, alt karın bölgenizde şişlik varsa ve çoğunlukla yorgun hissediyorsanız endometriozis belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.

Çikolata Kistinin Zararları

Jinekologlar çikolata kistini ciddiye alın der.

  • Çikolata kisti genital organlarda anatominin dejenerasyonuna ve karın içi yapışıklıklara sebebiyet verebilir.
  • Hormonal dengeyi bozarlar.
  • Yumurta kalitesini bozabilirler.
  • Gebeliği engelleyebilirler.
  • Sebep olduğu ağrı ve sızılar yüzünden yaşam kalitesini düşürür ve kişinin moralini ve konsantrasyonunu azaltabilirler.
  • Özellikle bebek sahibi olmayı isteyen kadınların, endometriozis ile karşı karşıya gelmeleri durumunda, gerekli tedaviyi ertelememeleri ve mutlaka uzman bir hekimden yardım lamaları gerekir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir