Çakşır Otu Nedir Nasıl Kullanılır, Çakşır Otunun Faydaları Nedir, Çakşır Otu Fiyatı

Çakşır otu nedir, maydanozgiller familyasının bir üyesi olan çakşır otu ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. Bir diğer adı da “Ferula” ve “Ferula Comminus” olan çakşır otunun aşağı yukarı 17 çeşidi bulunmaktadır. Çiçekleri sarı, gövde kısmı silindir yahut köşeli olabilen çakşır otu; 2 metreye kadar ulaşabilen uzun boyu, büyük yaprakları ve çok sayıda parçadan oluşan yapısıyla dikkat çeker.Çiçekli kısımları adeta bir şemsiyeye benzer. Otsu bir bitki olan çakşır otunun içinde nişasta, reçine, saponin, alkoloit, tanen ve uçucu yağlar bulunmaktadır. İçeriği ve formülasyonu son derece zengin olan çakşır otu, bu bakımdan da son derece faydalı bir bitki olma niteliğini taşımaktadır.Çakşır otuna Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu’da sıklıkla rastlanılmaktadır.

Çakşır Otu Faydaları

Çakşır otu ne işe yarar kısmına gelebiliriz artık. Çakşır otu oldukça faydalı bir bitkidir. Cinsel gücü artıran bazı ilaçların formülasyonunda çakşır otu bulunmaktadır. Cinsel gücü artırır; zira afrodizyak içeren bir yapısı vardır. Libido düşüklüğü ve cinsel isteksizlik yaşayan kişiler için oldukça etkili bir bitki olduğu söylenebilir.Kasların gelişmesine de etki eden çakşır otu, bu sayede kasları kuvvetlendirir. Çakşır otu kas ağrılarına da son derece iyi gelmektedir.Sperm sayısı ve hareketliliği hususlarında da etkileri olan çakşır otu, sperm sayısı ve hareketliliğini artırarak cinsel hayata da olumlu etkiler katar.Astım ve bronşit gibi ciddi akciğer rahatsızlıklarına karşı da olumlu etkileri olan çakşır otu, bunun haricinde sindirim sistemini düzenleyen ve sinirleri teskin eden yapısıyla da bilinmektedir.Çakşır otunun kan şekerini düzenleyici bir etkisi vardır. Yükselen kan şekerini düşürme konusunda oldukça maharetlidir.

 • Yemek yeme isteğini artırır, iştahı tetikler.
 • Hemoglobin düzeyini normale çeker.
 • Kan damarlarında kolesterol birikintilerini temizler.
 • Vücuttaki toksin, ağır metal ve tuzları arıtır.
 • Tümör önleyici özelliği vardır.
 • Kardiyotonik; yani kalbi güçlendirici özelliği vardır.
 • Bağışıklık sistemine kuvvet verir.
 • Karaciğerde ve idrar yollarında taş oluşumunu engeller.
 • Kadın hastalıkları ve mastit tedavisinde de kullanılır.
 • Erkeklerde üreme sistemi bozukluklarında ve iktidarsızlık tedavisinde oldukça işe yarayan bir bitkidir.
 • Solunum ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde fayda sağlayıcı özellikleri vardır.
 • Dalak ve böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde de etkilidir.
 • Alzheimer, MS olarak bilinen multipl skleroz, serebral ateroskleroz, epileosi gibi nörolojik hastalıkların ve merkezi sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır?

Çakşır otu kökünü toz haline getirilir ev bal ile karıştırılıp günde 1 sefer olacak şekilde tüketilir. Tercihen kahvaltı yahut yemekten sonra alınması daha etkili olmaktadır. Çakşır otu her gün düzenli olarak ve günde 1 seferi aşmayacak biçimde yaklaşık 1 ay kullanılmalıdır.Çakşır otunun dişisi ve erkeği vardır. Kadınlar bu bitkinin dişisini, erkekler ise erkeğini kullanmalıdır. Kişi kendine uygun olan çakşır otu çeşidini bulmalıdır. Kök kısmının temiz ve katıksız olmasına ve içine herhangi bir madde eklenmemesine dikkat edilmelidir.Bir diğer kullanım şekli de çakşır otu çayı şeklinde olanıdır. Çakşır otu çayı da, değişik ve hoş bir alternatif olabilir. Çakşır otu çayı hazırlamak için 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı çakşır otu kökü atmak ve demlenmesini beklemek yeterlidir. Çakşır otunun çayını düzenli kullandığınızda mutlaka fayda sağlarsınız.Çakşır otunun yanlış kullanımı ve doz aşımı, kişide depresyon belirtilerine sebebiyet verebilmektedir.İbrahim Saraçoğlu da çakşır otundan sıkça söz eder ve bazı reçeteler verir. İbrahim Saraçoğlu çakşır otu ile alakalı bazı formüllerden bahseder. İbrahim Saraçoğlu’nun reçetelerine göre; çakşır otu bitkisinin kökünü kurutarak toz haline getirin ve toz haline gelen çakşır otu bitkisinin kökünü bal ile karıştırarak macun kıvamı almasını sağlayın. Bu macunu günde 1 sefer tüketebilirsiniz. Bunun dışında 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı çakşır otu bitkisi koyarak demlenmesini bekleyin ve için.Çakşır otu kullanıcı yorumları da son derece olumludur. Özellikle içtikten sonra anında ereksiyon verdiğini söyleyen kullanıcılar da vardır. Her bünyenin verdiği tepkiler elbette farklıdır. Bir ilaç, ürün yahut bitki, kimilerinde aniden etki gösterirken, kimilerinde bu etki zamana yayılır, kimisi de minimum düzeyde fayda sağladığını söyler.Ama çakşır otu kullanıcı yorumları genellikle olumlu etkiler yaşadıklarını ve çakşır otunun herhangi bir zararını görmediklerini belirtiyor. Siz yine de çakşır otu bitkisini kullanırken dozu aşmamaya çalışın. Hamile kadınların ise söz konusu doğal bitkiler bile olsa, kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları son derece önemlidir.Çakşır otu suyunu içmenin, çakşır otunu en etkili kullanmanın birincil yolu olduğu söylenir. 1 çay bardağı çakşır yaprağı suyunu sulandırarak 1 su bardağına tamamlayıp içebilirsiniz. Bu işlemi günde 3 sefer aç karna yapabilirsiniz. Kür şeklinde uygulayacaksanız 45 ila 60 gün sürdürmelisiniz. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur ama normalin dışında bir etki görürseniz hekiminizi mutlaka durumdan haberdar etmeniz gerekir.Çakşır otu suyunu, hazır ve ambalajlanmış şişeler halinde de satın alabilirsiniz. Mecitefendi ve buna benzer tanınmış markaların güvencesi altında da satılan çakşır otu kökü suyu ve çakşır otu suyunu aktar ve doğal ürün satan mağazalardan ve internet ortamındaki güvenilir adreslerden temin edebilirsiniz.

Çakşır Otu Fiyatı Nedir?

Çakşır otu suyu ve çakşır otu bitkisi, alışveriş yapacağınız market, mağaza ve markalara öre değişkenlik gösterir. Ama ortalama olarak 8 TL ile 40 TL arasındaki bir fiyat yelpazesinden söz etmek mümkündür.Çakşır otunu, kökünü ve suyunu, doğal reçetelere sadık kalarak hazırlayıp uyguladığınızda ve doz aşımına dikkat ettiğinizde istediğiniz etkiyi görebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir