Boyun Ağrısı ve Kolda Uyuşma Nedenleri Olur?

Boyun ağrısı ve kolda uyuşma hissi yaşlılığa bağlı, kişinin çalışma şartlarına bağlı ve travmatik olaylara bağlı olarak gözlenebilmektedir. Boyun ağrısı ve kolda uyuşmanın bu durumlar dışında ciddi sağlık problemlerinden dolayı oluşması da sık sık gözlenen bir durumdur. Bu sebeple kişi tedavisinde geç kalmamak için bu tarz belirtilerde uzman bir doktora giderek gerekli tetkikleri bir an evvel yaptırmalıdır.

Boyun Ağrısı ve Kolda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Travma Sonrası

Boyun bölgesine alınan bir darbe sonucunda buradaki kaslarda ve omurlarda problem oluşabilir. Oluşan bu problem kişide kronik boyun ağrılarının gözlenmesine sebep olabilir. Eğer bu durum tedavi edilmez ise ileri evrede boyun ağrısına ek olarak kolda ağrı ve uyuşma hissi gözlenebilmektedir.

Boyun Fıtıkları

Boyun bölgesinde fıtık oluşumu darbe sonucunda meydana gelebileceği gibi, çeşitli yanlış duruş ve oturuş pozisyonlarından kaynaklı da oluşabilmektedir. Boyun fıtıklarının en belirgin semptomları;

  • Boyun bölgesinde ciddi ağrılar,
  • Boynun hareketi esnasında kısıtlanma oluşumu ve acı duyulması,
  • İleri evrelerde boyun bölgesinde başlayan ve kola doğru inen ağrı ve kolda uyuşma hissi gözlenmektedir.

Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması, vücudun çeşitli yerlerinde bulunan sinirlerde meydana gelebilir. Alınan darbeler ya da yaşanılan çeşitli hastalıklar sinir sıkışması oluşmasına sebep olabilmektedir. Sinir sıkışması boyun bölgesinde bulunan sinirlerde meydana gelebilir ve durum çok ciddi bir hal alabilir.Boyun bölgesindeki sinirlerde meydana gelen harabiyet sonucunda boyun bölgesinde ağrı ve kollarda uyuşukluk gözlenebilmektedir.

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi günümüzde her yaş grubunda gözlenen ve ciddi problem oluşturabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle uzun süre boyunca masa başında iş yapan, oturma bozukluğu yaşayan kişilerde çok sık gözlenmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde ağrı ve uyuşma gözlenebilir. Hastalığın ileri evrelerinde cerrahi müdahale ve fizik tedavi gerekli görülebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir