Boğazda Balgam Birikmesi Nedenleri Nelerdir?

Boğazda Balgam Birikmesi Nedenleri Nelerdir?

Boğazda balgam birikmesi problemi zaman zaman herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Boğazda balgam birikmesi, geniz akıntısı şeklinde de ifade edilebilmektedir. Burun salgısına mukus adı verilir. Mukus, burun içinin kaygan ve nemli tutarak soluk alırken havayı temizler ve nemlendirir.Boğazda balgam birikmesinin bir çok nedeni olabilmektedir. Daha çok boğaz enfeksiyonu ve iltihaplanmaları sonucunda bu rahatsızlıktan şikayetler artmaktadır. Boğaz enfeksiyonu ya da iltihaplanmaları sonucunda yutkunma zorluklarıyla beraber bu bölgede balgam birikebilmektedir. Ayrıca aşırı stresli ve gerginlik durumlarında da yutkunma probleminden kaynaklı boğaz bölgesinde hissedilen balgam miktarı artabilmektedir.

Boğazda Balgam Birikmesi Nedenleri Nelerdir?

  • Enfeksiyon ya da İltihaplanma Boğaz bölgesinde bakterilerin artması sonucunda bu bölgede iltihaplanma ve enfeksiyonel rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Boğazdaki enfeksiyonel rahatsızlıklar yutkunma problemine yol açmakta ve boğazda balgam birikmesine neden olmaktadır.
  • Alerjik Rahatsızlıklar Alerjilerin sebebi kişiden kişiye değişiklik gösterse de sonuçları hemen hemen aynıdır. Alerjik rahatsızlıklar sonucunda burunda tıkanıklık sorunu oluşabilmektedir. Burun tıkanıklığı ise boğazda balgam birikmesine neden olabilmektedir.
  • Soğuk Algınlığı Soğuk algınlığı rahatsızlıkları kişinin yutkunamamasına ya da yutkunurken zorlanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı sırasında çok fazla mukus üretilmekte ve bu mukus yutkunma sorunundan dolayı boğazda birikmektedir.
  • Sigara İçmek Sigara içmek nefes yollarını doğrudan etkileyebileceğinden yutkunma sorunlarına ve boğazda balgam birikmesine neden olabilmektedir. Sigaradan kaynaklı boğazda balgam birikmesi durumunda kesinlikle sigara içilmemelidir.
  • Psikolojik Durumlar Aşırı stres, endişe ve korku gibi yaşanan yoğun duygular sonucunda kişide yutkunamama sorunuyla beraber boğazda balgam birikmesi görülebilmektedir.

Boğazda Balgam Birikmesi Nasıl Geçer?

Boğazda balgam birikmesi sorununda öncelikle uzmanlar tarafından bu problemin nedeni araştırılır. Sorunun nedeni saptandıktan sonra ise nedene bağlı tedavi yöntemleri uygulanır. Çoğu zaman ilaç tedavisi yöntemi uygulanmaktadır.Eğer uzun zamandır devam eden yutkunamama, boğazda balgam birikmesi probleminiz varsa en kısa sürede uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir