Bir Tutam Depresyon

Bir Tutam Depresyon

Bir Tutam Depresyon

Depresyona neden olduğu kanıtlanmış besin yok ama araştırmalar, belirli yeme alışkanlıklarının üzüntü ve anksiyete gibi semptomlar doğurabileceğini gösteriyor. Özellikle yeterli B vitamini ve Omega-3 içermeyen diyetler ve fazla miktarda doymuş yağ ve trans yağ tüketmek depresyonu tetikliyor olabilir.

depresyon.jpg”>Araştırmaya göre doymuş yağlar (et, süt ve peynir gibi hayvansal ürünlerdeki yağlar) ve trans yağlar (kısmen hidrojene bitkisel yağlar), yüksek kolesterol ve koroner kalp hatalıklarının yanısıra depresyona neden olabiliyor. Altı yıl süren bir araştırma, fazla miktarda trans yağ tüketen kişilerde depresyon riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Trans yağlar kalp ve beyinde enflamasyona neden olarak moral bozukluğu yaratabiliyor.Bir araştırma yetersiz beslenmenin de depresyon belirtilerine neden olabileceğine işaret ediyor. Başka bir incelemeye göre, fazla miktarda işlenmiş besin tüketenler, doğal besinleri tercih edenlere kıyasla depresyona daha yatkınlar. Meyve ve sebze yerine yapay yiyecekler tükettiğimizde, depresyona karşı koruyan belirli antioksidanları yeteri kadar almıyor olabiliriz.Konu depresyon beslenme ilişkisi olduğunda kesin bir sonuca varmak kolay değil—sağlıksız beslenme mi depresyona neden oluyor yoksa depresyon mu sağlıksız besinlere yöneltiyor? Araştırmaya göre depresyon hastaları hatalı beslenmeye daha yatkın ve bu durum belirtilerin artmasına neden oluyor olabilir.Bilimsel olarak depresyonu tedavi ettiği kanıtlanmış bir yemek yok ama dengeli beslenme alışkanlığı ile bedeninizi olduğu kadar ruh sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

  • B vitamini sağlıklı bir beden ve ruh için vazgeçilmezdir. B12 açısından zengin gıdalar beyindeki kimyasalların dengelenmesine yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye ve turunçgillerde bulunan B vitamini ise hücre yenilenmesine yardımcı olur.
  • Omega-3 yağ asitleri, depresyon ve anksiyete belirtilerini engellemeye yardımcı olur. Ringa balığı, alabalık, somon ve ton balığı gibi deniz ürünleri doğal Omega-3 kaynaklarıdır. Deniz ürünü sevmiyorsanız keten tohumu, soya fasulyesi, ceviz ve kanola yağı gibi besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Karbonhidrat içeren yiyecekler, duyguları düzenleyen serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar.

Doğal ve organik yiyeceklerle desteklenen dengeli beslenme alışkanlığı, beden sağlığınızı korumanın yanısıra kendinizi iyi hissetmenizi de sağlar. Ancak, ciddi depresyon durumu söz konusuysa, sizin için en doğru tedavi yöntemini bulmak için psikolojik yardım almanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir