Bebekte Kum Dökme

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde ve çocuklarda da kum dökme sorununa çok sık rastlanabilmektedir. Kum dökme sorunu taş düşürmenin bir seviye alt evresidir diyebiliriz. Taş parçacıkları kum tanelerinin birleşmesi sonucunda oluşur. Direkt olarak taş düşürme rahatsızlıkları oluşabildiği gibi kimi zaman küçük taş parçacıkların düşmesi denilen kum dökme sorunu da meydana gelebilmektedir.

Bebeklerde Kum Dökme Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde kum dökme ve taş düşürme gibi rahatsızlıklar oldukça fazla görülebilmektedir. Bebeğin bezinde  turuncu ya da beyaz renkteki tuz parçacığı şeklindeki maddelerin görülmesi, halk arasında daha çok kum dökme diye tabir edilen rahatsızlığın belirtisidir. Aynı şekilde çocukların iç çamaşırında da görülebilen bu lekeler, kum dökme problemine işaret eder.Bebeklerin vücudundaki organlar yetişkinler kadar fonksiyonel ve etkili çalışmazlar. Ancak doğduktan 2 yıl gibi bir süre sonra bebeğin organları da yetişkinlerin organları gibi çalışmaya başlar. Bu nedenle bebeklerde böbrekler yeterince gelişmediği ve çok etkili çalışmadığı için idrardaki maddelerin bir kısmını ememez. Böbrek tam etkili çalışamadığından bazı maddeler idrar yoluyla dışarı atılır. Bunun sonucu olarak da bebeklerde taş düşürme ya da kum dökme gibi rahatsızlıklara rastlanır.Ebeveynler bebekte kum dökme rahatsızlığı görüldüğü anda endişeye ve paniğe kalırlar. Bebekteki böbrekler zamanla gelişeceği ve olgunlaşmaya başlayacağı için bu durum geçicidir, korkulacak bir şey yoktur. Bebek büyüdükçe ve sürekli olarak su tüketmeye başladıkça rahatsızlık geçecektir.

Bebeklerde Kum Dökme Tedavisi

Her ne kadar genelde böbreklerin gelişmemiş olmasından kaynaklı kum dökme sorunu görülse de bebeğin idrar ve kan testleri mutlaka yapılmalı, incelenmelidir. Kan ve idrar testi sonucunda genelde ilaç tedavisine geçilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş