“Bacak Arası (Apış Arası) Mantarı: Nedir ve Nasıl Geçer?

Bacak arası mantarı, kasık bölgesinde ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun nedeni genellikle Candida albicans mantarıdır. Bacak arası mantarı belirtileri arasında kaşıntı, ciltte kızarma ve pullanma yer alır. Bacak arası mantarı geçirmek için doğru tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Bu tedaviler arasında antifungal kremler, bölgenin kuru tutulması ve uygun hijyenik önlemler yer alır. Bacak arası mantarından kurtulmak için erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri çok önemlidir.

Apış arası mantarı, cildin kızarıklık, kaşıntı, kabarma ve tahriş olma gibi belirtiler gösteren sık karşılaşılan bir problemdir. Bu mantar, fazla kiloya, temizlik kurallarına dikkat edilmemesine, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Apış arası mantarının nedenleri arasında, bölgenin uzun süre ıslak ve nemli kalması, yeterince temizlenmemesi, tırnak mantarının kaşıma sırasında bölgeye bulaşması, dar ve pamuksuz iç çamaşırları, sıcak havalarda terleme, havlu yoluyla bulaşma, aşırı kilolu olma, mantar bakterisinin aile üyelerinden bulaşması, sık sık duş almama ve kortizon kullanımı yer alır.

Apış arası mantar, kanser hastalarında, şeker hastalarında ve hamilelerde daha fazla görülebilir. Tedavi için öncelikle bir cilt doktoruna başvurmak gerekir. Doktor, kullanılacak antifungal ilacı reçete ederek problemin çözülmesine yardımcı olur.

Doğal çözümler arasında çay ağacı yağı, sarımsak, hindistan cevizi yağı, kızılcık ve kekik yağı önerilebilir. Ancak, bunların kullanımı da doktor görüşüne bağlıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş