Ayak Bileğinde Burkulma Sonucu Ödem

Ayaklar, tüm vücudun ağırlığını taşıyan ve bu bakımdan aslında çok önemli bir yere sahip olan organlardan bir tanesidir. Ayak bileklerinde ağır yük taşıma, uzun vadeli ayakta kalma ya da ayağın bir nedenle burkulması sonucunda ödem yani sıvı birikmesi meydana gelebilir. Ayağın burkulmasına ek olarak, ayağın bir yere sıkışması, çarpması ya da bu bölgeye bir darbe alınması gibi nedenler de sıvı birikimi oluşmasına yol açabilmektedir.Ayak bileği burkulduğunda, bu bölgede yer alan damarlar ciddi anlamda zarar görebilir. Damarlarda hasar oluşmasının sonucunda ise damarlardan sıvı geçişi zorlaşır ya da imkansız hale gelir. Bu da bu bölgede ödem oluşmasına sebep olmaktadır. Burkulma sonucunda oluşan ödem için detaylı bir tetkik ve tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz, ancak bu süreç içerisinde ayağa yüklenmemek çok önemlidir. Bir haftadan daha uzun süre devam eden ödem oluşumu durumunda ise artık ciddi bir sorun olduğu anlamı çıkarılmalı ve kısa zaman içinde doktora gidilmelidir.Ayak bölgesinde burkulma sonucunda ödem oluşması kaçınılmaz bir durumdur. Bu bölge oldukça hassas bir yapıdadır ve ne yazık ki darbe ya da burkulma gibi olumsuz gelişmelere de bir hayli açık durumdadır. Ödemler, belli önlemler ve tedaviler kullanılarak giderilebilmektedir. Ancak iyileşme sürecinin uzunluğu, bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Ayak Bileği Ödemi İyileşme Süresi

Vücutta ve özellikle de ayak bileğinde burkulma ya da diğer nedenlerle oluşan ödemlerin azaltılması ve kısa bir süre içerisinde eski haline getirilebilmesi için beslenme şeklinde ve yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapılmalıdır. Buna ek olarak hormonsal olarak ortaya çıkan dengesizlikler, kalp ya da karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar da ödeme yol açabileceğinden, vücudun verdiği sinyaller en iyi şekilde takip edilmelidir. Ödemin iyileşme süreci aşağıdaki şartlara göre değişiklik göstermektedir:

  • Kişinin ödem oluştuktan sonra uzun süre ile ayakta kalmaması gerekir.
  • Kan dolaşım sisteminde sorun olması, ödemin iyileşme sürecini etkileyecektir.
  • Metabolizma ile ilgili ya da genetik bir rahatsızlık söz konusu değilse, ödemin iyileşmesi çok daha kısa sürecektir.
  • Ödem oluştuktan sonra ayaklar çok fazla kullanılmazsa, ödem daha kısa sürede inecektir.

Ayak Bileği Ödeminin Alınması

Ayağın burkulması sonucunda ayak bileğinde ortaya çıkan ödemin geçmemesi halinde, uzman bir doktora muayene olunması tavsiye edilmektedir. Sorun sanılandan çok daha ciddi olabilir. Dahası, hastanın ayak bileğinin eski sağlığına kavuşabilmesi için ödemin tıbbi yöntemler kullanılarak alınması gerekebilir.Ödemin vücuttan atılabilmesi için bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli olabilmektedir. Ancak ödemde iltihaplanma ya da sıvı birikiminin başka sorunlara yol açması durumunda sıvı birikintisinin acil şekilde bölgeden temizlenmesi çok önemlidir. Bu da küçük bir operasyon ile gerçekleştirilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş