Atatürk Üniversitesi’nde covid-19 aşı süreci olumlu seyrediyor

Atatürk Üniversitesi’nde Covid-19 aşı süreci hızla ilerliyor ve olumlu bir seyir izliyor. Üniversite hastanesi tarafından verilen aşılar, öğretim görevlileri, personel, öğrenciler ve aileleri gibi geniş bir yelpazede vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Ayrıca, üniversite tarafından yürütülen ayrıntılı inceleme ve denetimler ile aşıların kalitesi ve güvenliği de garanti altına alınmaktadır. Atatürk Üniversitesi, vatandaşların sağlığına verdiği önemi ve sorumluluğu göstererek, Covid-19 aşı sürecinde başarılı bir adım atmıştır.

Aşı Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Atatürk Üniversitesi bünyesinde yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörlüğü tarafından yürütülen çalışmaların olumlu seyrettiği açıklandı.

Aşının Tarihi Çok Uzak Değil

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, yerli aşı çalışmalarında bugüne kadar herhangi bir aksilikle karşılaşılmadığını ve Atatürk Üniversitesi tarafından üretilecek bir aşının tarihinin çok uzak olmadığını vurguladı. Ayrıca, aşı çalışmalarında Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Kimya Bölümleri, Enfeksiyon Hastalıkları ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Bölümü ve Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Farmakoloji Bölümlerinin yanı sıra Eczacılık ve Veteriner Hekimlik bölümlerinde görev yapan öğretim üyelerinin büyük bir katkısı olduğunu belirtti.

İnsan Üzerinde Faz Çalışmaları Başlıyor

Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Covid-19 aşısı ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında 3 farklı protein türünün kodlandığını ve aşının önemli ayaklarından biri olan ‘recombinat antijen’ üretildiğini ifade etti. Hayvanlara verilen antijen sayesinde elde edilen antikorun seviye ve dayanıklılık süresinin belirlendiği aşamanın tamamlandığını söyleyen Çelebi, şu anda nötralizasyon antikor ve alerjik reaksiyon testlerine hızla devam edildiğini aktardı. İnsan üzerindeki faz çalışmalarına başlanması için ise deneylerden elde edilecek neticelerin beklenmesi gerekiyor.

Covid-19 Aşımız Tıpta Yerini Alacak

Atatürk Üniversitesi’nde yürütülen aşı çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirten Prof. Dr. Çelebi, Covid-19 virüsü aşısının birkaç ay içinde tıpta yerini alacağına dair umudunun çok yüksek olduğunu dile getirdi. Aşı ve antijen hazırlanması için yürütülen çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğine de işaret etti.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş