Argan Yağının Mucizevi Faydaları

Eminim çoğumuz duymuşuzdur, Argan Yağını ve kullanıldığı envaiçeşit alanı da. Özellikle cilt ve bakım ürünlerinde sıklıkla duyulmaktadır. Peki bizde gerçekleştirdiği en önemli faydalarına değinelim; yaraların daha çabuk iyileşmesinde, cilt kuruluğunu önleyip ayrıca cildin esnekliğini muhafaza edip gençleşmesinde ve saçlarımızın kuvvetlenmesinde yardımcı olmasından tutun kanser, kolestrol ve sindirim problemlerine de şifa olan mucizevi bir etkisi vardır.

Peki Nedir Bu Argan Yağı ?

Fas’taki argan ağacı denilen bitkiden ve  bu bitkinin çekirdeklerinin özü değerlendirildiğinde saydığımız faydaları sağlayan bir yağ elde edilmektedir. Bu ağaç dünyanın pek çok yerinde bulunabildiği gibi özellikle Kuzey Afrika tabiatlıdır. Fas’ta ise argan yağınıgünlük hayatın bir parçası haline getirip, kahvaltılarda zeytin gibi yiyeceklerin üzerine serpmede kullanırlar.

Argan Yağının Sağlığımıza Faydaları

Cilt Sağlığı:  Argan yağı özellikle cilt tedavisinde kullanıldığı yaygın olarak bilinmektedir. Yağın içerisindeki güçlü organik bileşikler vücuda temas ettiğinde görünür leke ve leke başlangıçlarını yok etme ve hatta akne tedavisinde kullanılır. Cildi tazeler, nefes almasını sağlar ve genç bir görünüm kazandırır. Argan yağının cildin esnekliğini muhafaza ederek  erken yaşlanma belirtilerini geçiştirme özelliğini de eklemek gerekir.Güneşin Etkilerinden Koruması:  Güneşten gelen UV ışınlarının; cilt, saç ve tırnaklar üzerindeki olumsuz etkilerine karşı koruyan argan yağı, cilt kanserlerine katkıda bulunan bu olumsuz etkilere karşı koruma da sağlar. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesinde de rol oynar.Kalp Sağlığı: Vücut kolestrol dengesini sağlayan bu yağ, ağır pişirilmiş olan ve içerisinde kolestrolü arttırıcı bulunan sebepleri ve bunların meydana getirebileceği kalp krizi ve inme gibi ciddi kalp sorunlarını önlemede yardımcı olur.Sindirim:  Birçok kişi yaşadığı bir problem olan sindirim zorluğunun yanında gastrit hastalığı ile de uğraşmakta ve yedikleri yiyeceklerin tadına varamamaktalar. Argan yağı içerisindeki organik bileşikler, mide de yiyeceğin sindiriminde kolaylık sağlar.Saç Sağlığı:  Saç sağlığı hepimiz için oldukça önemlidir. Hatta bakımı için ayrılan bütçe bile göze gözükmez. Argan yağını doğrudan saça uygulamak saçtaki kırıkları azaltmakta etkili yollardan biridir. Ayrıca, argan yağında saçları gençleştirebilen, parlaklığı ve genel görünümü iyileştirebilen yüksek bir E vitamini bulunur.Tırnakların Bakımını Sağlama: Argan yağı, tırnakları çeşitli enfeksiyonlardan koruyabilen ve tırnak görünümünü ve rengini arttırabilen doğal özelliklere sahiptir.Yaraların İyileşmesi:Argan yağını, cildinizde bir yara veya başka aşınma varsa ve iyileşmesini hızlandırmak değil aynı zamanda enfeksiyonları önlemek için de hasarlı bölgeye topikal şekilde uygulamak faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir