Alt Karaciğer Değerim Yüksek Çıktı

Karaciğer hastalıklarının saptanabilmesi için ALT testi uygulanır. ALT, aminotransferaz tıbbi ifadesinin kısaltılmış halidir. Karaciğer enfeksiyonlarında ve karaciğer hastalıklarında tanının yanı sıra tedavi sürecinin kontrol edilebilmesi için de ALT testi oldukça önemlidir. ALT testi sayesinde tedavinin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığı ve nasıl ilerlediğini seyredilebilir.Uzmanlar karaciğer bozukluklarından şüphelendikleri takdirde ALT testi isterler. ALT testi bir çok durumda hasta kişiden istenir.

ALT Testi Ne Zaman İstenir?

  • Mide bulantısı ve kusma rahatsızlıklarında
  • Yorgunluk ve bitkinlik hali
  • Karın bölgesinde şişlik ve ağrı
  • Alkol sorunu olan kişilerden ALT testi istenebilir.
  • Fazla kilolu kişilerden ALT testi istenir.
  • Karaciğer bölgesine zarar verebilecek ilaçları kullanan kişilerden ALT testi istenir

Alkol sorunu olan kişilerden ALT testi sıklıkla istenir. ALT testi sayesinde karaciğer semptomları seyredilir ve hastalık saptandıktan sonra tedavi sürecine geçilir. Yapılan testlerde ALT değerinin normal çıkması beklenirken yüksek ya da düşük çıkabilmektedir. ALT değerinin yüksek çıkmasının bir çok nedeni olabilir.

ALT Değerinin Yüksek Olması

ALT değerinin normalde olması gerekenden çok yüksek çıkması, akut hepatit ve viral enfeksiyon rahatsızlıklarının habercisi niteliğindedir. Çok fazla karaciğere zarar verebilecek ilaçların tüketilmesi de ALT değerinin yüksek çıkmasına neden olabilir. Fazla alkol tüketen kişilerde de ALT değerinin yüksekliğine rastlanır.ALT değerinin yüksekliği bir çok rahatsızlıktan kaynaklı olabilir. Bu nedenle testler uzman doktorlar tarafından incelenmeli ve değerlendirilmelidir. ALT değerinin yüksek çıkmasının nedenine göre tedavi yöntemi belirlenerek, tedavi sürecine başlanır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir